Тема. Борис Олійник. Розповідь про життя поета. Філософська лірика «Вибір», «Ринг».

Тема. Борис Олійник. Розповідь про життя поета. Філософська лірика «Вибір», «Ринг».
Мета. З'ясувати, що учням відомо про Бориса Олійника, розширити їхні знання про творчий шлях поета, про політичну кар'єру; вчити учнів аналізу­вати філософську лірику, спонукати до активної життєвої позиції.
Тип уроку.  Вивчення  нового матеріалу, аналіз філософської лірики.
Обладнання. Фото Б.Олійника, підручник, збірка творів «Трубить Трубіж», матеріали для роботи в групах, комп'ютер, уривок відеозапису бою В. Кличка.
               Троянди, як відомо, запашні.
                     На смак приємні груші соковиті.
                     Важливіший за них людині хліб.
                    А в творі найцінніше буде глиб.
Кредо Бориса Олійника: Діяти креативно, самовіддано і цілеспрямовано.

ХІД УРОКУ

І.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
             Хто такий Борис Олійник? (Відомий український поет, народний депу­тат України)
              Коли і де народися Борис Олійник? (22 жовтня 1935 року в селі Зачепилівка на Полтавщині)
                               Де він навчався? (Зачепилівська середня школа. Київський університет)
                                Ким за фахом був Борис Олійник? (Журналіст)

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ
1. «Акваріум»
Умови проведення
Учитель розподіляє клас на  групи і пропонує прочитати усім матеріал про життя і творчість Бориса Олійника, який знадобиться для виконання наступного завдання. Кожна з група по черзі сідає в центрі класу, окремо від інших груп, а потім по черзі отримує листа із завданням, яке повинна обговорити в групі і висвітлити результати цієї роботи.
            Завдання для 1-ї  групи:  довести правдивість кредо Бориса Олійника, підтверджуючи це фактами його літературної діяльності.


                  Завдання для 2-ї групи: довести правдивість кредо Бориса Олійника,  
           підтверджуючи це фактами популярності творів Бориса Олійника.
                    Завдання для 3-ї групи: довести правдивість кредо Бориса Олійника, підтверджуючи де фактами його внеску в розвиток української культури.
                    Завдання для 4-ї групи: довести правдивість кредо Бориса Олійника, підтверджуючи де фактами його політичної діяльності. .
а)      Літературна кар'єра Б. Олійника
Борис Олійник належить до тих поетів, яким пощастило за життя, яких видавали активно, охо­че й часто, майже щороку.
Журналістський нарис «За Сіверським Дін­цем» (1959 рік), поетична збірка «Б'ють у крицю ковалі» (1962 рік), поетична збірка «Двадцятий вал» (1964 рік), «Вибір» (1965), «Поезії» (1966), «Коло» (1968), «Відлуння» (1970), «На лінії тиші» (1972), «Рух» (1973), «Ми знаєм, для чого жить!» (1974), «Гора» (1975), «Істина» (1976), «Закли­нання вогню» (1978), «Сива ластівка» (1979), «У дзеркалі слова» та «Доля» (1981), «Поеми» (1983), «Міра» (1984). «Вибрані твори» (у 2-х то­мах) (1985 рік), збірка віршів і поем «Поворотний круг» (1989), збірка «Стою на землі» (2003).
Друкуватись почав ще в школі. Перший вірш було опубліковано 1948 року. Борис Олійник автор понад 40 книг віршів, есе, статей, які ви­ходили в Україні, у всіх республіках СРСР, пе­рекладалися російською, чеською, словацькою, болгарською, польською, сербською, румунською, італійською та іншими мовами.
б) Увага митців до творчості Б. Олійника
Багатогранна і потенційно сценічна творчість Бориса Олійника незмінно приваблювала діячів мистецтва музикантів, акторів, режисерів. На його вірші написано чимало музичних творів.
О. Білаш за його поезіями 1985 року створив опе­ру «Прапороносці», низку пісень («Ода Полтаві», «Мелодія»). До поетової творчості зверталися
І. Поклад («Мамо, вечір догоря...», «Пісня не за­будеться моя»), П. Майборода («Луна»), І. Карабиць («Матір», «Заклинання вогню»), В. Кирейко («Пісня про матір»), В. Тилик («Тополина вулиця», «Мати сіяла сон», «Пісня дитинства»), Л. Дичко («Ода музиці», «Колискова киянину») та ін.
За творами Б. Олійника 1981 року в Київ­ському театрі поезії йшла вистава «Заклинання вогню», 1987 року в Київському драматичному театрі ім. І. Франка було підготовлено виставу «Пам'ять» та у його перекладі п'єсу М. Рощина «Майстер і Маргарита» (за М. Булгаковим),
Поет був співавтором кіносценарію багато­серійного фільму «Тарас Шевченко. Заповіт» (1992-1994), поставленого на Київській кіносту­дії художніх фільмів.
в)     Нагороди Бориса Олійника
г)     Політична кар'єра Бориса Олійника
              Про що свідчать факти, наведені вашими од­нокласниками: Борис Олійник прожив своє життя пасивно, байдуже чи, навпаки, діяльно, енергійно, захоплено? Поясніть свою думку.
                                           Що ви розумієте під словом «людина»?
              Ви, сподіваюсь, чули вислів «Людина з вели­кої літери». Чи зможете ви Пояснити різницю: людина і Людина.

3.           Робота з текстом вірша «Вибір»


Теорія літератури
            Що означає термін «антитеза»? (Протистав­лення)
      Що означає літературний термін «метафора»? (Називання одного предмета    через опис ознак іншо­го, схожого або контрастного)
Словникова робота
Пояснити значення поетичних висловів - метафор.
                                           Шторм (пряме значення тривалий сильний вітер, що спричинює значні руйнування на суші й велике хвилювання на морі; перенос­не неспокійне життя).
                                           Шабельний зблиск (пряме значення поєдинок озброєних шаблями людей супроводжується іскрами, шаблі на сонці виблискують; пере­носне неспокійне життя).
                                           Легіт теплий (пряме значення теплий вітер, спокійна погода; переносне тихе, без всяких несподіванок життя).
                                           Вічна колиска (пряме значення перша зем­на обитель людини, символ безсмертя роду і родоводу; колиска завжди у русі, бо її призначення гойдати дитину; переносне значення постійний рух).
                                           Маятник життя (пряме значення важіль у годиннику, який приводить годинник у рух; пряме значення постійний рух).
                                           Лебеді віддячили (лебідь у народній міфології «святий» птах, саме лебеді співають останню пісню, перед своєю кончиною; переносне зна­чення вже оплакали тих, хто відійшов у ін­ший світ).
·                   Веселять журавлі (у народній міфології жура­вель Божа птиця, птах Сонця, який, повер­таючись навесні з вирію, несе звідти душі, що будуть навесні та влітку знову народжуватись).
·                   Передбачливо прикрити очі (пряме значення застрахувати зір від потрапляння в нього смі­тинок тощо; переносне значення прикрити очі, щоб нічого не бачити).
·                   Клітина ночі (пряме значення дрібна части­на, яку ніхто не бачить; пряме значення прожити життя непомітно).
·                   Летів, і гримів, і...згорів (пряме значення ру­хатися, видавати під час руху голосні звуки, привертати увагу, зникати помітно, яскраво; переносне значення жити активно, помітно, захопливо).
·                   Відкрити в сузір'ях зіницю нової зорі (пряме зна­чення помітити і показати іншим нову зір­ку; переносне значення помітити людину,, яка все. життя присвятила іншим).
·                   Лаврова почесть (вінок із листя та гілок лав­ра-символ перемоги, тріумфу).


                                           Чистий і чесний бій (пряме значення дотриму­ватись усіх загальноприйнятих правил; пере­носне значення не порушувати прав і свобод інших).
                                           На чорному мармурі ночі зорю записати свою (пря­ме значення загорілася зоря на нічному небі; переносне значення заявити про себе всьому світові).

4) Розвиток критичного мислення
  Сформулюйте своїми словами суть вірша «Вибір».
  Чи легко вам було розібратися в поезії?
  Яку лірику називають філософською?
  То яке ж питання порушив Борис Олійник у вірші «Вибір»?

        Борис Олійник захоплено вітає долі тих яскра­вих людей, які здатні згоріти заради того, щоб за­палити нову зорю. Саме такі люди, на переконан­ня поета, наповнюють життя високим змістом, саме вони знають, для чого приходить на землю Людина. Згадаємо декілька фактів з життя Бори­са Олійника.
4. Перевірка домашнього завдання
(Випереджальне домашнє завдання: опрацювати матеріал учителя «Цікаві факти з біографії Бори­са Олійника».)

Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з Югосла­вією? (Від перших днів нової Югославської трагедії рішуче виступив у пресі, у Верховній Раді та Раді Європи проти ембарго Сербії. Неодноразово бував у «гарячих точках» Боснії - Герцоговини. Після цього написав есе «Хто і з якою метою сатанізує сербів?» Вийшло окремою книгою українською і сербською мовами в Югославії (1996 р.))
Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з Чорно­билем? (У травні-червні 1986 року одним і перших побував у Чорнобилі, у зоні, звідки вів репортажі на ЦТ СРСР і України. Того ж року виступив зі статтею в «Литературной газете» (Москва), «Випробуван­ня Чорнобилем», у якій викрив злочинну діяльність тимчасовців. 1987 року нагороджений Грамотою «Учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобиль­ській АЕС».)
                       Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з Каневом? (Борис Олійник, по суті, зупинив будівництво промвузла у Каневі, що загрожувало усипальниці І Шев­ченка. 1995 року Борису Іллічу присвоєне звання «По­чесний громадянин Канева».)
                       Як пов'язане ім'я Бориса Олійника з Запоріж­жям? (Ще у Верховній Раді УРСР виступив проти зведення мосту через Хортицю, що й змусило уря­довців відкласти реалізацію свого наміру.)
             Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з АЕС? (Був одним із тих, хто через пресу заблокував будів­ництво АЕС в Криму і під Чигирином.)
             Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з річками Дніпро і Дунай? (Був одним із тик хто через пре­су заблокував будівництво каналу Дунай-Дніпро, че­рез який би в Україну міг ринути весь бруд Європи.)
             Як пов'язано ім'я Бориса Олійника з голодо­мором в Україні? (Першим на державному рівні 1988 року в Кремлівському Палаці розповів про Голо­домор в Україні, запропонувавши створити «Білу книгу» про чорні діла 1932-1933 років)

    Учитель. У вас все ще попереду. Але як би ви хотіли прожити своє життя: непомітно, тихо, не залишивши після себе сліду чи діяльно, цікаво, назавжди залишившись у пам'яті інших людей?

- Що для цього треба зробити? (Головне— прожити життя не просто цікаво, а насамперед чесно.)

     У Бориса Олійника е вірш «Ринг». Перш ніж ми його прослухаємо, прошу відповісти на декіль­ка запитань:
             Що саме ви уявляєте, коли мова заходить про боксерський ринг, бій боксерів?
             Що вам відомо про цей вид спорту?
             Які українські боксери уславили нашу бать­ківщину на весь світ?

Короткий відеосюжет про один із боїв Володимира Кличка.
             Якої думки ви про цей вид спорту?
             Якими рисами характеру повинна бути наділе­на людина, яка обирає для себе заняття боксом?

5. Робота  з текстом  вірша  «Ринг»

2)   Ідейно - художній  аналіз  поезії.

Теорія літератури
              Що таке діалог, монолог?
             Яку форму вибрав автор для свого твору? (Фор­му монологу)
             Хто такий ліричний герой? (Образний двійник автора у творі, який є носієм його емоцій, почут­тів, думок тощо)
6.   «Мікрофон»
            Що ви розумієте під терміном «натуралізм»? (Копіювання окремих явищ життя)
        Які саме явища життя змальовує автор у ві­рші? (Деталі боксерського виду спорту: квадра­товий ринг, суперники ; канат, секундант, суддя, зал глядачів, рефері, лікарі, свинець у рукавиці, роз­дягальня, рушник раунди гри, кут боксерського рингу)
           Які сюжетні моменти поезії дають нам зрозу­міти, що йдеться не про буденний боксерський поєдинок? Процитуйте.
            У якому стані перебуває ліричний герой? По­ясніть свою думку. (Граничне нервове напруження перед нечесним поєдинком)
               Хто є фаворитом публіки ліричний герой чи його суперник?
            Знайдіть вирази, які є прикладом окремих рис характеристики суперників на боксерському ринзі. (Ворог зіперсь бундючно на канат; хитро, як лисиця, готує рішенець; нахабно в праву рукавицю кладе для певності свинець; вони у змовинах дав­но; ворог-публіки владар; буде бить мене, як схоче; нахабний і безкарний) (Я все стерплю; я визбираю в жмуток силу своїх поразок і удач; поруч мене твер­до крокує Честь мій секундант)
   У чому глибока переконаність поета? (Все на світі треба вимірювати за принципами честі і со­вісті, високої гідності, яку в жодному разі не можна втрачати)
 Яку ідею втілив автор у вірші «Ринг»? (Ідею людяності; здатної оборонятися, захищатися, від­стоювати власні принципи чесним життям)
 Оцінювання роботи учнів на уроці

                      У чому полягає суголосність вірша «Ринг» з віршем «Вибір»? (У філософії життєвої мудрос­ті автора)
                      У чому вбачає місію поета Борис Олійник? (Допомогти кожному з нас зробити той вибір, який дозволить чесно і відкрито дивитися людям в очі, зберегти честь, совість, гордість)
                      Над чим змусив вас замислитись Борис Олійник?
                      У чому збігаються ваша й авторська життєва позиції, а в чому ні? Наскільки близькі вам його погляди?

Написати твір-мініатюру «Філософія життєвої мудрості у віршах Б. Олійника».

Немає коментарів:

Дописати коментар