Тема уроку. Розвиток мовлення. Лист. Адреса.

Тема. Розвиток мовлення. Лист. Адреса.
Мета. Ознайомити учнів з ознаками офіційно - ділового стилю, сферами його вживання, правилами написання листів; формувати вміння та «звички пра­вильно визначати зміст і композицію листа, добирати потрібні слова та словосполучення, правильно писати адресу на конверті; виховувати мовленнєву культуру.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання.  Комп»ютер, слайди, конверти.
                                         ХІД УРОКУ
1. Слово вчителя
Сьогоднішній урок розвитку зв'язного мов­лення незвичайний. Ми зустрінемося із співучою, чарівною Українською Мовою та її синами Сти­лями Мовлення, (повторення відомостей про стилі мовлення).
Демонструється слайд 1.
 









            Діти записують до зошита стилі мовлення
Для того щоб дізнатися, яка тема нашого уро­ку, треба відгадати ці кросворди.
Демонструється слайд 2.


1

 Л







2

 И








3


 С

4



 Т
1.    Стиль мовлення. (Діловий)
2.     Наука, що вивчає стилі мовлення. (Стилістика)
3.    Тип мовлення. (Опис)
4.     Група речень, що об'єднані між собою темою, головною думкою                       
     граматично. (Текст)





 А









 Д







 Р








 Е







 С













 А



1.            Вид усної народної творчості  (Казка)
2.            Влучне, образне запитання, у  якому міститься натяк на відповідь. (Загадка)
3.            Діюча особа в казці «Мудра дівчина». (Маруся)
4.            Казка Василя Королів-Старого.(«Потерчата»)
5.            Кількість віршованих рядків, виділених  у гру­пу . (Строфа)
6.            Казка Івана Липи.(«Близнята»)

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

1.            Учні записують у зошитах тему уроку.
2.            Учитель читає листа від матінки Української Мови.
Демонструється слайд 3.
    Добрий день, дорогі дітки!  До вас звертається любляча мати  Україн­ська Мова. Я надзвичайно щаслива, бо в мене багато дітей. Серед них найулюбленіші Сти­лі Мовлення Я дуже сумую за сетям санами. Із нетерпінням чекаю зустрічі з ними. Четверо за­телефонували, що вже в дорозі, а п'яниш щось за­барився У нього завжди термінові справи, ділові зустрічі, Своєю неувагою він мене дуже засмучує, дітки, допоможіть прискорити приїзд мого сина. Буду вам дуже вдячна.
12 лютого 2011 р.                  З повагою до вас матінка Мова.

Учитель. Ось такого незвичайного листа ми отримали. Давайте допоможемо матусі Мові.


      Що є характерним для офіційно-ділового стилю? (Застосування особливої термінології, уста­лені мовні звороти, поділ на чіткі частини, логічність викладу, відсутність емоційно-образної лексики, доку­ментальність.)
   Де використовується цей стиль?

Демонструється слайд 4. (Офіційно - діловий стиль)

Заходить Офіційно-діловий Стиль.
      Доброго дня, дорогі дітки! Прямуючи до своєї матусі, я вирішив завітати до вас, бо чув од своїх доповідачів про ваш незвичайний урок і про лист, який надіслала вам моя матінка. Я хочу, щоб ви теж уміли грамотно й правильно писати листи й оформляти конверти. Виконуйте завдан­ня та вчіться. Бажаю успіху!

У ч и т е л ь. Як ви вважаєте, чи потрібно вмі­ти писати листи, адже можна комусь зателефону­вати, надіслати телеграму чи відправити лист по Інтернету?

Застосовується ме­тод « Мікрофон ».
- Для чого потрібні листи?
 Учні висловлюють свої думки.

Демонструється слайд 5.

    Отже, сьогодні ми приділимо увагу листам, бо листування один із видів письмового спілку­вання.
     Що таке лист.
     Які словесні асоціації виникають, коли почу­єте слово "лист"?
   Запишіть ці слова у зоши­ти, зверніть увагу на правопис і наголоси (ін­декс, пошта, поштова скринька, газети, журнали, листівка, листоноша, конверт, марка, поштамп і т. д.).
Складання «Асоціативного куща»
індекс
 
марка
 
Демонструється слайд 6. ( Асоціативний  кущ)
 









2.     Наукове повідомлення
    Вам, мабуть, буде цікаво дізнатися про іс­торію листування та перші листи.
Виступ підготовлених учнів. Наукове , повідомлення «історія перших листів»

   Які бувають листи?
Демонструється слайд 7.

                                      Види листів:

                 Приватні                             Ділові

·        Супровідні
·        Гарантійні
·        Інформаційні
·        Лист-подака
·        Лист-пропозиція
·        Лист-вітання
·        Лист-реклама
·        Лист-запрошення
·        Лист-прохання


3.     Мовленнєва ситуація «Зустріч»
  Привіт, Олю! ,
  Добрий день, Дашо!
    Як ми давно не зустрічалися! За яким адре­сом ти зараз проживаєш?
      Я мешкаю не за адресом, а за адресою.
Адрес - письмове звернення до особи, устано­ви. Адреса місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?!
     Ой, і знову ці нудні правила! Я так не лю­блю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я знаю добре. Адресат це той, хто надсилає кому - небудь листа.
     І неправильно! Давайте, друзі, допоможе­мо Даші розібратися в лексичному значенні цих слів.

Учитель. Щоб ви не помилялися так, як Даша, дівчата-лексикологи підготувати для вас пам'ятки. (Учениці роздають пам'ятки). Про­читайте уважно, хто такий адресат, а хто адре­сант; також запам'ятайте, що називають адресою та з яких частин вона складається.
Демонструється слайд 8. (Пам»ятка)
Пам'ятка
        Адресат особа, якій пишуть й адресують листа або інше поштове відправлення.
        Адресант особа, яка відправляє подітою лис­та, телеграму.
       Адреса це точна, за певною формою складена вказівка, кому слід вручити поштове відправ­лення, де проживає чи знаходиться адресат.


Учитель. Існують загальноприйняті правила як спілкування, так і листування.

Демонструються слайди 9.  (Правила спілкування та листування)
1)  Вчасно відповідати на листи.
2)  Писати на якісному папері.
3)  Дбати про почерк, охайність в оформленні листа.
4)  Писати ввічливо, поважно звертаючись до адресата.
б) Дотримувати композиції листа (початку, осно­вної частини, закінчення).
6)  Дотримувати стислості, конкретності та ви­разності.
7)  Ставити розбірливий підпис, число.



Прочитайте текст. Скажіть, про що в ньому йдеться. Чи хотіли б ви отримати такого листа? Знайдіть у тексті помилки і виправте їх.
Демонструється слайд 10. (Поезія)

Писав із табора Василько:
«Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відточився!
І опильсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи...
Пеши. Вітаєм.
Я й Мекола».
А мама так йому писала:
«Без тебе дома скучно стало...
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро...
Ти молодець, що «відпочився»,
 Коли б ще грамоти навчився!»

6.                             Робота в групах.
Завдання для 1-ї групи
Почитати вірш Дмитра Білоуса «Звертання».


Із вірша виписати звертання, але тільки ті, які потрібно запам'ятати й уживати в мовленні.
Демонструється слайд 11. (Вірш)

Скільки є в нас, любі друзі,
для звертання ніжних слів
і до тата, й до матусі,
до бабусь і дідусів!
І татусю, й мамцю, й нене,
і дідусю, й бабцю теж,
миле, ніжне, сокровенне
як ще краще назовет?
А Федько звертання творить
так, що душу виверта:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
замість «мамо» «ма» говорить,
замість «тату» каже «та»!
В школі Беллу«Бе» гукає,
А Меланю кличе «Ме»!
Леле! Школу оглашає
белькотіння лиш саме.
Учня він імення знає,
та не встигне підійти,
як за ґудзика хапає
 і вигукує: — Ей ти!
Дома: Баа! кричить бабусі.
(Ліньки повністю назвать.)


 Як ви думаєте, друзі,
  що йому на це сказать?
 Мабуть, треба щось кумекать,
 бо інакше мимохіть
 будем тільки бекать-мекать  
  там, де треба говорить!

Завдання для 2-ї групи
Утворити з поданих на картках імен та по-батькові звертання й записати їх у зошити.
Валентина Василівна, Наталія Петрівна, Олександр Борисович, Ірина Віталіївна, Вален­тина Миколаївна, Алла Вікторівна, Олександр Володимирович.

Завдання для 3-ї групи
Виписати з групи синонімів лише ті слова, які ввічлива людина може використовувати в колі малознайомих людей.
Розповідає, говорить, меле язиком, базікає. Мені дуже шкода, але ніяк не можу.
Я категорично відмовляюся! З великою радіс­тю! Я до Ваших послуг! Це зовсім неможливо! З дорогою душею!
З одним із словосполучень скласти речення.

Заедания для 4-ї групи
Скласти діалог, використовуючи записані на картках слова та фрази.
Доброго ранку! Здрастуй­те! Будьте ласкаві! Дуже прошу Вас! Із задоволен­ням! Щиро дякую! Чудова ідея! На все добре! Ба­жаю успіхів!

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Демонструється слайд 12.
На заздалегідь підготовлених конвертах написа­ти власну адресу й адресу, кому відправляєте листа.
Учні підписують конверт.
Взаємоперевірка.

Учитель. На початку уроку поштар, окрім листа, приніс і «чарівну» скриньку. Давайте по­дивимося, що ж там лежить.
Учитель дістає зі скриньки завдання.
        Слово чемне кожному... (приємне).
        Як ти вітаєш, так і тебе... (вітатимуть).
        Лагідне слово ключ до... (серця).
         Хто людям добра бажає, той і собі... (має).
        Добре діло роби... (сміло).
                                                            Слухай        перший, говори... (останній).

Учитель. Пишучи листи, спілкуючись одне з одним, не забувайте мудрі поради матусі Мови.

          1-ша група. Написати вітальну листівку бабусі чи матусі з днем народження.
        2-га група. Написати листа своєму другові (по­друзі) про цікаві справи.
        3-тя група. Написати листа своїй першій учи­тельці, де дякуєте їй за ваші успіхи в навчанні.
        4-та група. Написати листа матінці Мові, у яко­му висловити свою любов до неї та подяку за мудрі поради.

Листи матусі Мові відправимо в «чарівній» скриньці.
Під час виконання роботи звучить тиха, спокійна мелодія.

Метод «Мікрофон»
      Чи потрібні вам знання, які одержали на уроці?

Учитель. Пропоную відгадати загадку «Най­дешевше й найдорожче», складену Дмитром Біло­усом: .
Скажеш так чи надішлеш поштою
я від того нічим не змінюся.
Я людині нічого не коштую,
але високо нею цінюся.
Що це таке? (Слово вдячності)

     Кому й за що ми повинні бути вдячні? -"'." Учні висловлюють свої думки.
Уявити ситуацію, що ви отримали конверт з чистим аркушем, а на конверті написано, що цей лист від імені вашого улюбленого казкового героя. Поміркувати, що міг написати вам цей ге­рой. Скласти варіант листа.
Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу
І коли навіть ні про що писати.

Ліна Костенко

Немає коментарів:

Дописати коментар